středa, 30. ledna 2019
Debatu s primátorem, jeho náměstky Jurajem Thomou a Františkem Konečným a představiteli místních významných firem a okolních obcí, uspořádal Deník v historické obřadní síni budějovické radnice.
Pozvání přijali ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml, předseda představenstva Teplárny České Budějovice Václav Král, místopředseda Teplárny České Budějovice Tomáš Kollarczyk, ředitel Jihočeského divadla Luboš Průdek, ředitel Jihočeské filharmonie Otakar Svoboda a ředitelka oblastní kanceláře Jihočeské hospodářské komory Lenka Vohradníková. V publiku zasedli i starostové některých měst a obcí regionu. Debatu moderoval Martin Tröster, šéfredaktor Deníku Jižní Čechy.
Jedním z témat byl horkovodní přivaděč, který bude dodávat teplo z JE Temelín do Českých Budějovic od topné sezony 2020/2021. Investorem stavby je společnost ČEZ.
Primátor Jiří Svoboda uvedl, že se napojením na horkovodní přivaděč zajistí ekologicky vyráběné teplo pro zhruba polovinu odběratelů teplárny a dále, že ceny tepla se tak podaří stabilizovat. “Tento projekt nám umožní regulovat cenu tepla, která nebude závislá na cenách uhlí a emisních povolenek. Snížením množství spalovaného uhlí v českobudějovické teplárně, na kterém jsme teď stoprocentně závislí, také výrazně zlepšíme životní prostředí ve městě,” zmínil Jiří Svoboda.
Jeho slova potvrdil i ředitel JE Temelín Jan Kruml: “Investice je ekonomicky výhodná. Měli bychom za necelé dva roky vybudovat nejen samotné potrubí teplovodu, ale i tři výměníkové stanice přímo v elektrárně. Rozsáhlé úpravy začaly už loni, na jaře chceme začít budovat teplovod. Bude měřit 26 kilometrů, povede 1,3 metru hluboko pod zemí. Otázkou dalšího řešení jsou odbočky z teplovodu do dalších obcí, ty ale musí mít nejprve vybudované vlastní rozvody.”
Teplárna má ve městě vybudovanou rozsáhlou rozvodnou síť, kterou průběžně modernizuje. Na dodávky z horkovodního napaječe se připravují i technologie výměníkových stanicích sídlišť Máj a Vltava.
Podle Václava Krále by dodávky tepla z Temelína mohly pokrýt 30 – 40 procent potřeb tepelné energie města. “Bude ale jen jedním ze zdrojů, i nadále budeme zákazníkům dodávat také páru z vlastních zdrojů. Temelín bude fungovat prakticky jako jeden z kotlů, umožní nám ale snížit kapacitu spalovaného uhlí, optimalizovat provoz uhelných kotlů a také je modernizovat. Výhledově se připravujeme také na dodávky tepla z dalších lokálních paliv, například komunálních odpadů.”, řekl Václav Král. Městská teplárna aktuálně vyhodnocuje možnosti jejich budoucího využití. To by ještě více stabilizovalo ceny za teplo i samotnou likvidaci komunálních odpadů ve městě.
Další okruhy diskusí se týkaly budoucnosti Jihočeského divadla, otáčivého hlediště v Českém Krumlově, dopravy a parkování ve městě či čerpání dotací.
Na úplný závěr setkání byly diskutovány také otázky emisní zátěže ve městě, která plyne především z dopravy. Primátor rozšířil toto téma i o lokální topeniště, která jsou pro ovzduší v budějovické kotlině ještě větším problémem. Zato teplárna, na kterou jsou kladeny velké legislativní nároky, je již ekologizována, postupně rozšiřuje palivový mix, a proto by dálkové zásobování teplem mohlo pomoci tento problém v budoucnu ještě intenzivněji řešit.