ČESKÉ BUDĚJOVICE, 15. 1. 2016
S mrazivějším počasím a klesáním rtuti na teploměrech si nelze nevšimnout hustého bílého „závoje“, valícího se z komína českobudějovické teplárny. Nejde však výhradně o kouř, ale především o vodní páru.
„Poměrně hodně lidí se na to ptá, protože náš komín je vidět téměř ze všech částí Budějovic. Ale je to skutečně především parní vlečka, která se stala nejviditelnější stopou nového odsíření uhelných kotlů,“ vysvětluje Martin Žahourek, místopředseda představenstva Teplárny České Budějovice.
Nová technologie byla do provozu uvedena vloni v listopadu a teplárně umožňuje plnit přísné emisní limity. Pára vzniká, zjednodušeně řečeno, poté, co spaliny z kotlů odcházejí do elektrostatických odlučovačů, kde se zbaví tuhých látek. Pak míří do absorbéru spalin, jakési pračky, kde je „osprchuje“ množství speciálních trysek, rozstřikujících vápencovou suspenzi ve formě jemné mlhy. Zde se zachycují (absorbují) oxidy síry z kouřových plynů. „Spaliny se tedy vyčistí a nasytí vodní párou, která vzniká odpařením vody z vápencové suspenze,“ poznamenává Martin Žahourek.
Díky nové technologii českobudějovická teplárna razantně sníží objem vypouštěných emisí oxidů síry a dusíku do ovzduší ve městě a okolí. Emise oxidů síry SO2 klesnou na 15 procent dosavadního stavu, tedy o 1700 tun ročně. O víc jak 20 procent se pak sníží emise oxidů dusíku.
Současně se zprovozněním odsíření se z komína přestal šířit i zvýšený hluk či svistot, který dočasně provázel stavbu odsíření, neboť se během prací změnily cesty vypouštěných spalin. Potvrdilo se tak očekávání, že absorbér spalin bude ve složité technologii působit rovněž jako tlumič hluku.
Majoritním akcionářem společnosti Teplárna České Budějovice, a.s. je s 99,55 % akcií město České Budějovice.