Vzdušné lázně máme za humny. Stačí vyrazit a volně inhalovat. Jedno z témat, které zaznělo v českobudějovické teplárně na výročním setkání sdružení GEOMED, které se dlouhodobě a systematicky věnuje výzkumu léčivé síly jihočeské přírody.
„Okolí Českých Budějovic, ať již rekreační les Bor nebo okolí rybníka Mrhal mezi Hlincovou Horou a Rudolfovem, splňuje několik podmínek pro nadstandardní kvalitu ovzduší, obsahující v těchto lokalitách léčivé pryskyřice,“ říká lékař Petr Petr z odborného sdružení GEOMED. V blízkém okolí jihočeské metropole lze tedy objevit pásy lesů, kde je vzduch téměř na úrovni léčebných inhalací.
Jak zmínil Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva městské teplárny, není od věci pravidelně sledovat mobilní aplikaci o kvalitě ovzduší ve městě a okolí. I během inverzního období roku vykazují hodnoty polutantů v posledních letech velmi dobré hodnoty. „Bezesporu to není pouze zásluhou městské teplárny a jejích rozsáhlých ekologizačních investic. Je vidět, že všechny investice do ochrany životního prostředí mají velký smysl a výsledky jsou v českobudějovické pánvi již znatelné. Je však nezbytné dokončit dekarbonizaci teplárny spuštěním ZEVO v roce 2029,“ uvedl.
Kvalita ovzduší je jednou z nezpochybnitelných podmínek, ovlivňujících stav přírody a lidského zdraví. Dobrou zprávou přitom je, že firmy vlastněné městem České Budějovice patří mezi lídry boje s emisemi. Městský dopravní podnik stále posiluje podíl ekologicky šetrných vozidel, ať již jde o trolejbusy, elektrobusy nebo CNG vozy. Na bezemisní cestu vykročila i městská teplárna, která za posledních pět let investovala do zlepšení ovzduší přes miliardu korun a do roku 2029 chce ukončit spalování uhlí. Nahrazuje ho unikátním mixem lokálních zdrojů, z nichž horkovod z Jaderné elektrárny Temelín a kotel na biomasu jsou již dokončeny.
Právě lesy a lesní vzduch jsou spolu s rašeliništi a slatinou a jejich účinnými látkami, huminovými substancemi, jedním z pilířů léčivé síly přírody. Mezi ně patří rovněž lesní plody jako borůvky, brusinky, maliny a ostružiny s obsahem fytochemik, přirozených léčivých látek. Lesní vzduch s obsahem balzamických silic formou přirozených inhalací může posloužit nejen k relaxaci, ale také k rehabilitaci a do určité míry i k léčbě dýchacího systému.
To, že lesní vzduch krásně voní a má na člověka blahodárný vliv, způsobují vonné balzamické silice, odborně označované jako těkavé organické látky. Přitom zároveň mají i léčivé, protizánětlivé a bronchodilatační účinky (průdušky a průdušinky rozšiřující), desinfekční a protialergické.
Tuto příležitost chce využít také Jihočeská centrála cestovního ruchu ve svých projektech, lákajících české či zahraniční turisty do Jihočeského kraje. Její ředitel Petr Soukup v této souvislosti zmínil i spolupráci s Jihočeským letištěm, které otevírá další možnosti, podporující cestovní ruch v regionu. Příprava takového projektu trvá ale minimálně dva roky. „Musíme se orientovat i na nový typ návštěvníka. Ten je mladšího či středního věku a mezi jeho hodnotami, které uznává, je udržitelnost a zdraví. Tedy to, čím jižní Čechy disponují,“ uvedl.