ČESKÉ BUDĚJOVICE, 25. srpna 2020
Po necelých pěti měsících náročné, pandemií ztížené práce, dokončila Teplárna České Budějovice generální opravu tahu uhelného kotle K11, který je v provozu už od roku 1972. Investice za zhruba 38 milionů korun zahrnovala výměnu zařízení II. tahu kotle, tedy konvenčního přehříváku, tří bloků ekonomizéru a ohříváku vzduchu. Opraveny byly také převáděcí komory a další opotřebené části zařízení
„Jednalo se o poslední větší opravu tohoto uhelného zdroje, jehož předpokládaná životnost skončí v letech 2028/29. Potom bude zcela nahrazen obnovitelnými zdroji energie v podobě biomasy a komunálních odpadů,“ vysvětluje Václav Král, předseda představenstva městské teplárny.
Letos přijatá firemní Strategie pro zelené město, jejímž cílem je další ekologizace provozů, zásadně mění strukturu používaných paliv. Rozšiřuje palivový mix a postupně omezuje tradiční fosilní paliva. Ta budou nahrazena místně dostupnými obnovitelnými zdroji energií. První důležitý krok se již realizuje v podobě horkovodního přivaděče z Jaderné elektrárny Temelín. Bude se jednat o bezemisní zdroj, který teplárně umožní razantně, zhruba o třetinu, snížit spotřebu hnědého uhlí. Tím významně poklesnou emise CO2 a dalších látek.
Druhý dosluhující uhelný kotel K12 z roku 1979, rovněž s výkonem 150 tun páry za hodinu, se dočká výměny v letech 2021/22. Poté se jeho výkon sníží zhruba na 55 t/h. „Určen bude zejména k optimalizaci výkonu celé teplárenské soustavy v letním a přechodném období. Spalovat se v něm bude především biomasa, hlavně dřevní štěpka,“ dodal Václav Král.
Dalším klíčovým projektem, který ještě zvýší podíl obnovitelných zdrojů energie v palivovém mixu Českých Budějovic, se stane zařízení na energetické využití odpadu, které teplárna zamýšlí vybudovat místo své uhelné výtopny Vráto. Půjde o moderní zařízení umožňující efektivní využití energetického potenciálu komunálních odpadů. Tyto suroviny již desítky let končí bez užitku na skládkách.
Teplárna v Novohradské ulici ještě provozuje plynové kotle K9 a K10, každý o výkonu 115 tun páry za hodinu. Ty budou sloužit jako záložní zdroje, zajišťující stabilní dodávky energií do městské sítě v případě náhlých poruch ostatních kapacit.
Jediným akcionářem společnosti Teplárna České Budějovice, a.s. je se 100 % akcií město České Budějovice.