Teplárna obhájila titul Bezpečný podnik. Program se orientuje na trvalé zlepšování
ČESKÉ BUDĚJOVICE, 16. května 2016
Podruhé v řadě a celkově potřetí získala akciová společnost Teplárna České Budějovice osvědčení Bezpečný podnik, které její představitelé převzali v Opavě. Jako jediní zástupci jihočeské firmy spolu s dalšími jedenácti, mezi nimiž byly ArcelorMittal Ostrava, Třinecké železárny nebo Teplárny Brno.
„Bezpečný podnik není o tom, že se čas od času jednorázově něco splní. Jde o komplexně pojatý program, orientovaný na trvale udržitelné zlepšování. Takže co bylo před třemi lety, už nyní nestačilo. Podmínky se zpřísňují, jak se mění evropská a národní legislativa. Získat tento titul je tedy stále náročnější. Velmi si toho vážím, protože všechna kritéria splnit není jednoduché,“ říká Ivan Šolar, bezpečnostní a požární technik českobudějovické teplárny. Osvědčení platí vždy tři roky, během nichž se konají dílčí audity státních úřadů.
Podle Jiřího Vaňáska, náměstka ministryně práce a sociálních věcí, který ocenění firmám předával, splnění všech požadavků programu naplňuje zásady dát při řízení právního subjektu stejnou prioritu nejen hlediskům ekonomickým, ale i bezpečnosti práce, ochrany zdraví a ochrany životního prostředí.
Teplárna České Budějovice, která je výrobcem a dodavatelem tepla, teplé užitkové vody, páry a elektrické energie, první titul Bezpečný podnik získala už v roce 2006, ale dál ho neobhajovala. Vrátila se k němu až s novými pravidly řízení, přijatými v letech 2011-12, jejichž cílem je trvalé zlepšování, které se bez dokonalého zvládnutí řady procesů neobejde. Ty nezahrnují jen výrobu či bezpečnost práce, ale i vzdělávání zaměstnanců, ochranu životního prostřední či vztahy se zákazníky.
„Zaměstnavatele to vede i ke zlepšování pracovních podmínek. Nyní jsme třeba koupili automatický externí defibrilátor pro krizové situace. Žádný zákon nám to nenařizuje, ale chceme být připraveni i na poskytnutí první pomoci v době, kdy o životě rozhodují vteřiny a minuty. Je to prostě něco na víc,“ uvedl Miroslav Houfek, předseda představenstva teplány. Podle něho energetika představuje velmi náročný obor a systematická prevence je proto velmi důležitá. To firmě mimo jiné významně pomohlo i při loňské stavbě nového odsíření za téměř půl miliardy korun, která se i ve stísněnějších podmínkách firmy, kde se objekt stavěl, obešla bez pracovních úrazů.
Program Bezpečný podnik existuje od roku 1996 a vyhlašuje ho Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Titul platný tři roky pak vydává Státní úřad inspekce práce. V současnosti má titul v České republice uděleno 82 firem.
Majoritním akcionářem společnosti Teplárna České Budějovice, a.s. je s 99,55 % akcií město České Budějovice.