Sokolí pár hnízdící na vráteckém komíně má čtyři mláďata
Českobudějovická populace chráněného sokola stěhovavého se rozrostla o čtyři mláďata. Včera to při jejich kroužkování potvrdil ornitolog Václav Beran, zoolog a výzkumný pracovník sdružení Alka Wildlife.
„Jde o dva samečky a dvě samičky a jedny z prvních mláďat vylíhlých v hnízdech, která v Česku monitorujeme. A vůbec první okroužkovaná. Jsou zdravá a ve výborné kondici, “ uvedl Beran, poté co sestoupil z výšky 120 metrů, v níž je na ochozu komínu teplárenské výtopny ZEVO Vráto od roku 2017 umístěna hnízdní budka.
Život v hnízdě, kde se sokoli vylíhli v týdnu po Velikonocích, lze sledovat on-line prostřednictvím kamery na: https://www.zevovrato.cz/hnizdo/.
V průmyslové lokalitě na předměstí jihočeské metropole sokolí pár poprvé zahnízdil v roce 2019. Od té doby se sem každoročně vrací. Letos jde tedy už o páté hnízdění a celkem 18 narozených mláďat. Jedno z předchozích ornitologové nyní monitorovali v Brně, kde samec vytvořil hnízdící pár se samicí pocházející z Německa.
„Sokoly z Vráta sleduji od samotného začátku. Jedná se o velmi kompaktní pár. Samice je viditelně větší než samec, což je běžné. Každoročně je samec schopen partnerku při hnízdění uživit, což se projevuje vylíhnutím celé snůšky a její dobrou kondicí v následujícím období. Většinou jde o první mláďata v republikovém srovnání. Takových párů je málo,“ dodal ornitolog.
Místo k hnízdění si pár hledá vždy zkraje roku, případná mláďata se kroužkují ve stáří kolem 20 dnů a za dalších 25 dnů jsou schopná bezpečně létat a budku pomalu opouštět. Po zbytek roku žijí ve volné přírodě. Dospělosti se ale dožije jen zhruba třetina nejsilnějších jedinců a postupně se od svého rodiště posouvají desítky kilometrů.
Vrátecký komín je vysoký 160 metrů a představuje jednu z nejvyšších betonových staveb v jižních Čechách. Slouží dosluhující uhelné výtopně a s jeho využitím se počítá i pro provoz zamýšleného nového energetického areálu ZEVO Vráto.