Byla to poslední větší investice do uhelného kotle v českobudějovické teplárně.
Oprava trvala 5 měsíců, práce byly náročné a jejich průběh ztížený příchodem pandemie COVID 19.
Uhelný kotel K11 je v provozu už od roku 1972 a generální oprava jeho II. tahu byla pečlivě naplánována. Investice za zhruba 38 milionů korun zahrnovala výměnu zařízení II. tahu kotle, tedy konvenčního přehříváku, tří bloků ekonomizéru a ohříváku vzduchu. Opraveny byly také převáděcí komory a další opotřebené části zařízení.
„Jednalo se o poslední větší opravu tohoto uhelného zdroje, jehož předpokládaná životnost skončí v letech 2028/29. Potom bude zcela nahrazen obnovitelnými zdroji energie v podobě biomasy a komunálních odpadů,“ vysvětluje Václav Král, předseda představenstva městské teplárny.
Letos přijatá firemní Strategie pro zelené město, jejímž cílem je další ekologizace provozů, zásadně mění strukturu používaných paliv. Rozšiřuje palivový mix a postupně omezuje tradiční fosilní paliva. Ta budou nahrazena místně dostupnými obnovitelnými zdroji energií. První důležitý krok se již realizuje v podobě horkovodního přivaděče z Jaderné elektrárny Temelín. Bude se jednat o bezemisní zdroj, který teplárně umožní razantně, zhruba o třetinu, snížit spotřebu hnědého uhlí. Tím významně poklesnou emise CO2 a dalších látek.
Více v tiskové zprávě:
V Budějovicích skončila oprava kotle K11, poslední větší investice do uhelného zdroje