ČESKÉ BUDĚJOVICE, 29. října 2015
Teplárna České Budějovice dokončila na Pražském předměstí náhradu dosluhujících parovodů moderními horkovody, které snižují tepelné ztráty o 10 až 15 procent a tím i spotřebu uhlí a produkci emisí CO2. Projekt, který začal v roce 2013, trval tři roky a vyšel na 173,7 milionů korun. Z nich významnou část 78,4 milionů pokryjí dotace ze Státního fondu životního prostředí a granty Evropské investiční banky. Během tří etap bylo vyměněno celkem 5,3 kilometrů potrubí. Na horkovod bylo napojeno 19 výměníkových stanic a více než 7000 bytů.
„Modernizace distribuční sítě je součástí strategické koncepce dlouhodobého rozvoje teplárenství ve městě do roku 2025 a přinese nám významné provozní úspory,“ říká Martin Žahourek, místopředseda představenstva teplárny.
Mezi technicky náročnější úseky patřil dvojitý protlak pro potrubí o průměru 800 mm pod komunikací I. třídy naproti Autosalónu Mach na sídlišti Vltava, zvednutí 90 metrové ocelové lávky pro horkovodní potrubí přes řeku Vltavu nebo přechod horkovodního potrubí přes Pražskou třídu s přeložkou parovodu Sever pouze při dopravním omezení a ne uzavření této komunikace.
„Většina nových horkovodů je sice uložena v trase po demontovaném parovodním potrubí, ale vždy šlo o zásah, který se dotkl veřejnosti, omezil na čas dopravu a chodce. Vždy to ale byly zásahy vynucené a jen na nezbytně nutnou dobu. Mohu-li soudit podle minimálního počtu stížností, které jsme během tří let na stavbě všech etap zaznamenali, pak veřejnost přijala tento náš postup a ohledy na místní obyvatele velmi pozitivně,“ poznamenal Petr Pelikán, vedoucí oddělení investic.
Teplárna třeba provizorními propoji, tzv. bajpasy, zajistila, že domácnosti nepřišly o dodávku teplé a topné vody, i když se potrubí vyměňovalo přímo před jejich okny. „To pro nás byla priorita. Tím jsme na minimum omezili delší odstávky. Ty nastaly jen při přepojování provizorního vedení a to jen na několik hodin,“ dodal šéf investic.
Na roky 2016 a 2017 teplárna připravuje stavbu horkovodního propoje z výměníkové stanice Klaricova do areálu teplárny v Novohradské ulici. Tato akce bude rozsahem a náročností zřejmě nejsložitější, neboť horkovod povede přes frekventovaná místa, jako je Rudolfovská, Lannova a Mánesova ulice.
Za první etapu výstavby horkovodů na Pražském předměstí získala teplárna titul Projekt roku 2013, udělovaný Teplárenským sdružením ČR.
Majoritním akcionářem společnosti Teplárna České Budějovice, a.s. je s 99,55 % akcií město České Budějovice.