Tisková zpráva
ČESKÉ BUDĚJOVICE, 18. května 2015
Představenstvo akciové společnosti Teplárna České Budějovice na mimořádné tiskové konferenci kategoricky odmítlo spekulace, které se v posledních dnech objevily v některých médiích, že město České Budějovice „zřejmě čekají další potíže při stavbě silničního obchvatu, který je součástí dálnice D3“ kvůli teplárně, která se „potýká s likvidací odkaliště, kde v minulosti končil teplárenský popílek.“
Jeho místopředseda Martin Žahourek uvedl, že nic takového nehrozí, neboť navrhovaná trasa dálnice D3 se nemění, vede zde mimo lokalitu odkaliště a s projednávaným návrhem na změnu jeho rekultivace nijak stavba klíčové jihočeské komunikace nesouvisí. „Teplárna rozhodně není tím, kdo by zde něco zdržoval,“ odmítl spekulace.
Odkaliště, které je průmyslovou stavbou, se týká pouze obchvat obce Srubec. Už při původním plánování a hledání jeho trasy kolem roku 2007 teplárna souhlasila s možnou variantou vést ho po části jeho severního okraje v místě stávající hráze, kde je původní rostlý terén. To by vodní dílo, podléhající přísným technických a bezpečnostním kontrolám, nemělo nijak ohrozit. Podmínkou bylo a je, aby v době stavby byla předmětná část odkaliště zrekultivována a mohlo dojít k vlastní změně vodního díla III. kategorie.
„Stavba tohoto obchvatu, která je věcí krajského úřadu, je ale velmi komplikovaná. Jak víme z jednání se zastupiteli a občany Srubce o změně rekultivace, existují k ní námitky. Doposud ani nebyla k dispozici definitivní informace o časovém plánu výstavby komunikace. Velmi těžko se proto koordinuje něco, co druhá strana ani neví. Pozastavení prováděné rekultivace není zdaleka jediný a ani největší problém tohoto obchvatu,“ doplnil.
Představitelé firmy odmítli, že „je postupem teplárny stavební příprava potřebného území v nedohlednu“, jak se v médiích objevilo. Teplárna, která chce při technické rekultivaci využívat certifikovaný materiál, granulát, který vznikne v míchacím centru po dokončení odsíření, jedná se všemi úřady, jak žádost o změnu územního rozhodnutí vyžaduje.
Předseda představenstva Miroslav Houfek zdůraznil, že stavbu odsíření uhelných kotlů nevyvolala rekultivace, ale nařízení Rady Evropy o průmyslových emisích a navazující český zákon o ochraně ovzduší. Bez razantního snížení emisí oxidu síry a oxidu dusíku by teplárna nemohla být po roce 2016 v provozu, neboť by nesplnila přísné emisní limity. Proto bude nové odsíření zprovozněno ještě letos.
„V době, kdy rekultivace odkaliště neměla ekonomickou, finanční a technickou logiku, ho dozorčí rada zastavila a představenstvu uložila podat žalobu a projednat změny. Žádná společnost si nezavře dílo, kde lze uložit 600 tisíc kubíků, není splacené a účetně odepsané,“ vysvětlil, proč byly nakonec podány žaloby na škody, způsobené nevhodnou rekultivací. Tu sice prvoinstanční soud nedávno zamítl, ale společnost rozhodla na základě doporučení právního zástupce, že proti rozsudku podá odvolání.
Odkaliště leží na rozloze zhruba 50 hektarů v katastru obcí Srubec, Staré Hodějovice a České Budějovice. V nové koncepci chce teplárna k technické rekultivaci využít granulát, který získá po zprovoznění zařízení na odsíření uhelných kotlů. Půjde o certifikovaný výrobek, který v podstatě představuje recepturou přesně danou směsí energosádrovce, popílku a vody. Snahou přitom je v duchu zásad správného hospodáře vrátit odkaliště, postavené pro ukládání produktů ze spalování uhlí, původnímu účelu. To nakupovaný materiál a zemina, které se do zastavení prací používaly, nejsou.
Návrh je v souladu s platnými právními předpisy a podobný postup se běžně využívá jak v Česku tak Německu. Příkladem může být i Plzeňská teplárenská nebo ČEZ. Po technické rekultivaci bude následovat rekultivace biologická, kdy se povrch zrekultivovaných ploch překryje nejprve zeminou, následně ornicí a poté osází vhodnými dřevinami a upraví do konečné podoby lesoparku s prvky volnočasového využití. Celková doba rekultivace je stanovena na deset let. Práce na rekultivaci by měly začít začátkem roku 2016 a skončit po 10 letech.
„Vlastní realizace je rozdělena do etap s upřednostněním právě v severní části pro přípravu dotčeného území pro případnou trasu obchvatu. Při přípravě projektu důsledně dbáme na minimalizaci všech případných negativních dopadů, které mohou při jeho realizaci nastat. Chceme, aby obyvatelé nebyli stavbou jakkoliv dotčeni. To je prostě a jednoduše náš základní přístup,“ uvedl Martin Žahourek.
Majoritním akcionářem Teplárny, jednoho z největších teplárenských provozů v Česku, je s 99,55 procenty akcií město České Budějovice.