pátek, 21. října 2011
Biologové si začínají všímat potenciálu odkališť pro ochranu přírody. Vzácné a ohrožené druhy živočichů hostí i teplárenské odkaliště ve Starých Hodějovicích.
Většina lidí bere odkaliště jako nutné zlo. Existuje však i jiný pohled na ně. Poměrně nedávno totiž začali biologové zjišťovat, že mohou být posledními útočišti ohrožených živočichů v naší krajině. Převážně se jedná o ty druhy, které vyhledávají místa s holým substrátem, rozvolněnou vegetací a malým obsahem živin v půdě či vodě. A všechny tyto podmínky splňují právě odkaliště, zatímco přirozených lokalit s podobným prostředím (říční náplavy, písčiny apod.) dramaticky ubylo.
„Nedá se říci, že by teď přírodovědci vyzývali k vršení odkališť na každém rohu. Spíše jde o to, jak využít potenciálu těch stávajících pro ochranu ohrožených druhů,“ říká Jiří Řehounek, který se v Calle zabývá ochranou přírody na postindustriálních lokalitách.
Také hodějovické odkaliště osídlila řada ohrožených druhů. Jedná se např. o brouka svižníka písčinného, který dnes žije v celé České republice na zhruba deseti místech, z nichž velkou většinu tvoří právě odkaliště. Dále se zde podle průzkumů vyskytuje 40 % z 94 našich druhů zlatěnek, které řadíme k blanokřídlému hmyzu. Z tohoto počtu je 16 zařazeno do červeného seznamu ohrožených druhů (dva z nich byly v ČR dokonce považovány za vyhynulé), zatímco jiné dvě zlatěnky zde byly nalezeny na našem území poprvé v historii. Odkaliště obývají také zajímaví motýli, včetně chráněného batolce červeného a ohniváčka černočárného. Samostatnou kapitolou je bohaté hnízdiště ptáků ve zdejších rákosinách.
V současné době probíhá rekultivace hodějovického odkaliště a zároveň intenzivní biologický průzkum, který zaštítila Calla. Výsledkem jednání mezi teplárnou, krajským úřadem, přírodovědci a Callou se stala kompromisní podoba rekultivace, která zachovává vhodné podmínky alespoň pro některé ohrožené druhy.
„Od roku 2008 probíhá příprava rekultivace, která spočívala kromě zajištění potřebných povolení a legislativních rámců také v navezení části rekultivačních materiálů. V současné době začíná samotná rekultivace. Po celou dobu probíhala, ať už ze strany teplárny nebo zhotovitele rekultivace, intenzivní jednání a spolupráce s přírodovědci, aby průběh rekultivace a její výsledek byl v souladu s požadavky na ochranu ohrožených živočišných druhů“ uvádí Martin Žahourek, místopředseda představenstva Teplárny České Budějovice, a.s.
„Oceňujeme přístup teplárny k péči o místa výskytu chráněných a ohrožených druhů na odkališti a také ochotu, s níž umožnila odborníkům provést biologický průzkum. V rámci možností, které se nabízejí při rekultivaci podobných deponií, se podařilo vyjednat pro ochranu přírody velmi vstřícné podmínky,“ hodnotí počínání teplárny na odkališti Jiří Řehounek.
Tisková zpráva ze dne 19. 10. 2011
Sdružení pro záchranu prostředí
Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice
Tel.: +420 384 971 930, +420 387 310 166, fax.: +420 384 971 939
calla@calla.cz, http://www.calla.cz
IČO: 62536761, DIČ: CZ 62536761