Tisková zpráva
ČESKÉ BUDĚJOVICE, 1. dubna 2015
Na 46 milionů korun vyjde Teplárnu České Budějovice revitalizace teplárenské sítě Pražské předměstí – III. etapa, při níž se dožívající parovod nahrazuje moderním horkovodem. Cena vzešla z veřejné soutěže, jejímž vítězem se stalo sdružení firem Hochtief CZ a Elte. To uspělo s nabídkou 45,96 milionů Kč. Předpokládaná hodnota zakázky byla zhruba o 5,4 milionů vyšší. Stavba začne v dubnu a částečně tak bude probíhat současně s dokončením II. etapy, na níž byly práce po zimě nyní obnoveny.
„Modernizace sítí je jedním z pilířů dlouhodobého rozvoje teplárenství ve městě do roku 2025. Našim cílem je mít moderní, úspornou a ekologickou výrobu a distribuci tepelné energie za předvídatelné a dlouhodobě udržitelné ceny,“ říká Miroslav Houfek, předseda představenstva teplárny.
Horkovody, v nichž je teplonosnou látkou místo páry horká voda, snižují tepelné ztráty o 10 až 15 procent a tím i spotřebu uhlí a emise CO2. Už dokončená I. etapa konkrétně přinesla roční úsporu tepla 31 160 GJ a snížení emisí CO2 o 4,3 tuny.
„Původní parovodní potrubí bylo dimenzované hlavně pro zásobování průmyslových podniků v době před třiceti a více lety. Dnes už nesplňuje požadavky na tepelné ztráty, ani spolehlivost,“ dodal Martin Žahourek, místopředseda představenstva.
V Českých Budějovicích přestavba parovodů na horkovodní systémy začala již v roce 2006 na levém břehu řeky Vltavy. Nový impuls získala opět až v roce 2013, kdy začaly práce na Pražském předměstí, rozvržené do tří etap. Ty si vyžádají přes 170 milionů Kč, z nichž významnou část pokryjí dotace ze SFŽP a Evropské investiční banky.
Horkovod Pražské předměstí – III. etapa je podobně jako v předchozí I. a II. etapě navržen jako dvoutrubkový systém venkovních rozvodů z předizolovaných trubek v bezkanálovém uložení. Nové rozvody mají minimální životnost 30 let a při pravidelné údržbě ji lze prodloužit na 50 let. Součástí prací je výměna vlastních rozvodů, strojní technologické části výměníkových stanic a kompletní stavební část včetně konečné úpravy povrchů a asfaltových komunikací.
V jihočeské metropoli byla původně zřízena pouze parovodní síť dlouhá přes 125 km. Nyní teplárna provozuje 103 km parovodů a 18 km rekonstruovaných horkovodů. Ty se mohou v dohledné době rozšířit o další více než 4 kilometry. V úvahu přicházejí městské části Suché Vrbné a Havlíčkova kolonie.
Výstavba horkovodu na Pražském předměstí
I. etapa – 1900 m (74,9 milionů Kč)
sídliště Vltava – Klostermannova, 6 výměníkových stanic, 2530 bytů / červenec 2013 – červenec 2014
II. etapa – 2209 m (52,8 milionů Kč)
Čéčova – Klaricova, 6 výměníkových stanic, 2802 bytů / červenec 2014 – červenec 2015
III. etapa – 1554 m (46 milionů Kč)
Družba – Staroměstská – BD Stavařů, 7 výměníkových stanic, 1729 bytů / duben 2015 – listopad 2015
Majoritním akcionářem Teplárny, jednoho z největších teplárenských provozů v Česku, je s 99,55 procenty akcií město České Budějovice.