ČESKÉ BUDĚJOVICE, 27. května 2015
Přestože rok 2014 byl kvůli propadu výkupních cen elektřiny a nižšímu prodeji tepla kvůli teplému počasí ekonomicky složitý, Teplárna České Budějovice vytvořila čistý zisk 44,9 milionů korun. Z něho akcionáři získají více než 20,6 milionů korun, tedy 37 Kč na akcii. Na účet nerozděleného zisku poputuje 19,6 milionů Kč. Rozhodla o tom dnešní valná hromada společnosti.
„Díky modernizaci technologií, zvyšování efektivnosti provozu a pokračujícím úsporám napříč všemi úseky, se podařilo ušetřit přes 15 milionů korun. To bylo v době, kdy vnější podmínky nebyly pro podnikání příznivé, pro úspěch klíčové,“ uvedl Miroslav Houfek, předseda představenstva.
Teplárně v roce 2014 klesly meziročně tržby zhruba o 120 milionů na 781,2 milionů Kč. Prodej tepla se snížil o 13,6 % a elektřiny o 21,6 %. To ovlivnilo i výši čistého zisku, který se meziročně snížil o 22 milionů Kč.
„Nebýt dlouhodobé koncepce rozvoje, která zde neexistovala, a my ji přijali v červnu 2012, byli bychom na úrovni firem, které takto strategicky neuvažují. Bez ní bychom na současné výsledky nikdy nedosáhli. To nám umožňuje prosazovat udržitelnost cen tepelné energie ve městě.“ doplnil Miroslav Houfek.
Teplárna v roce 2014 proinvestovala 242 milionů korun, nejvíc do výstavby odsíření, které bude do provozu uvedeno letos v listopadu a umožní dodržet nové evropské emisní limity, a přestavby parovodní rozvodné sítě na moderní horkovodní. Na obě hlavní investice se podařilo získat evropské a státní dotace. Například na odsíření v maximální výši 30 procent uznatelných nákladů, tedy 128,3 milionů Kč.
Na žádost akcionáře města České Budějovice představenstvo podalo podrobná vysvětlení k probíhajícím soudním sporům, nákladům na znalecké posudky, právní služby, průběhu odsíření, nákladům na řídící pracovníky, reprezentaci, sponzorským smlouvám a výdajům na odborná školení a vzdělávání zaměstnanců.
Valná hromada, trvající čtyři hodiny, schválila doplnění podnikatelské koncepce o rozšíření horkovodního systému do dalších částí města a rekonstrukci turbíny TG6, která zlepší účinnost celého zdroje, zvýší významněji výrobu kogenerační elektřiny a tím i hospodaření.
Akcionáři rovněž odvolali osm členů dozorčí rady, jimž v červnu končí čtyřletý mandát. Navrženo ke zvolení bylo sedm nových členů. Ti však nebyli schváleni, stejně jako předložené návrhy smluv o výkonu funkce člena dozorčí rady.
Majoritním akcionářem Teplárny, jednoho z největších teplárenských provozů v Česku, je s 99,55 procenty akcií město České Budějovice.