První čeští sokoli se opět narodili na komíně českobudějovické teplárny

Českobudějovická populace chráněného sokola stěhovavého se i letos rozrostla o tři mláďata, která se narodila začátkem tohoto týdne v hnízdní budce na teplárenském komínu výtopny v městské části Nové Vráto.

Podle ornitologa Václava Berana ze sdružení Alka Wildlife jde opět o první letošní mláďata vylíhnutá v některém ze čtyřiceti v Česku monitorovaných hnízd. „Počátkem května mláďata okroužkujeme a zjistíme i jejich pohlaví,“ uvedl ornitolog.

Komín českobudějovické teplárny se stal rodištěm ohrožených dravců už sedmým rokem po sobě. Dohromady zde sokoli vyvedli již dvacet pět mláďat. Poprvé se tak stalo v roce 2019. Tehdy šlo o mimořádnou událost, neboť podle Václava Berana se s výjimkou Šumavy do té doby žádná prokázaná sokolí hnízdění v jižních Čechách v literatuře neobjevovala. A to ornitologické záznamy sahají až do 19. století.

„Zřejmě jsme pomohli přepsat historii českobudějovických sokolů. Zvláště, když populace našich odrostlých jedinců sídlí v celém regionu. Ochrana životního prostředí patří dlouhodobě mezi naše priority a sokolí projekt se stal symbolem našich ekologizačních aktivit,“ říká Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva městské firmy.

Teplárna se do projektu sdružení Alka Wildlife, který přispívá k záchraně ohrožených dravců, zapojila v prosinci 2016, kdy byla na ochozu komínu ve výšce 120 metrů umístěna speciální hliníková budka. V červnu 2017 se v ní objevila první sokolí samice a další podzim opět. Sokolí pár se ale vytvořil až v v roce 2019, zahnízdil a od té doby se sem každoročně vrací.

Domovským místem se tak stal nejvyšší komín v jižních Čechách měřící 160 metrů. V současnosti slouží dosluhující uhelné výtopně. V budoucnosti bude využit pro moderní zařízení na energetické využívání odpadu ZEVO. A svou výškou, při dnešních technologiích již předimenzovanou, poslouží k ještě vyšší minimalizaci zátěže životního prostředí.