Teplárna rozšíří horkovod a sníží ztráty v distribuční síti
Stavba se dotkne i obyvatel města
TISKOVÁ ZPRÁVA
ČESKÉ BUDĚJOVICE, 22. července 2013
Moderní, horkovodní teplárenská síť se v jihočeské metropoli rozšíří o dalších 1900 metrů. Z toho připadá 1409 metrů na páteřní síť a 490 metrů na přípojky. Stavba, jejímž investorem je akciová společnost Teplárna České Budějovice, bude stát 74,9 milionů korun bez DPH, a začne 29. července. Zhruba 39 procent nákladů pokryje finanční dotace z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) a Fondu soudržnosti EU. Podle jejich závazných pravidel se proto také zakázka soutěžila.
„Investice nám pomůže významně snížit ztráty v distribuční síti. Jen v této lokalitě se díky nahrazení parovodu horkovodem sníží tepelné ztráty devět až deset krát. Tedy zhruba o 30 tisíc gigajoulů za rok. Parovodní rozvody stárnou a tím roste i objem ztrát. Zároveň je třeba se vypořádat i s poklesem dodávek tepla. Proto musíme sítě optimalizovat a dimenzovat podle potřeb odběratelů,“ uvedl Miroslav Houfek, předseda představenstva teplárny.
Páteřní liniová stavba povede z centrální předávací stanice 2 na sídlišti Vltava až k výměníkové stanici Klostermannova na Pražské předměstí, tedy včetně překonání řeky Vltavy z levého na pravý břeh přes už vybudovanou lávku. Po této trase se na horkovodní systém připojí pět dalších stanic Pouzar, Vltava 3, Jihočeská univerzita, Plzeňská a Čéčova. V této oblasti je na teplárenskou síť napojeno na 2530 bytů.
Během stavby se do země položí předizolované ocelové potrubí, které nahradí potrubí parovodní. Zároveň se vymění zařízení výměníkových stanic, kde se technologie pro parní provoz přizpůsobí provozu horkovodnímu. Demontují se rozvody páry a kondenzátu, odstraní se už nadbytečné zásobníky teplé vody, neboť se budou používat zásobníky akumulační.
„Investice je součástí naší dlouhodobé koncepce rozvoje, která počítá s rozšiřováním horkovodní sítě na úkor té parovodní. V budoucnu se proto dočkáme i dalších etap,“ říká Miroslav Houfek.
Kvůli stavbě by nemělo dojít k uzávěrce žádné místní komunikace. Použijí se buď těžké přejezdy, nebo technologie protlaků pod komunikacemi. Dojde-li k výluce dodávek teplé vody, bude to pouze v čase nutném na přepojování obou sítí. Tedy v minimálním rozsahu. Dotčené odběratele bude teplárna informovat s dostatečným předstihem letáky i telefonicky a také na svém webu, kde jsou i další informace.
Smlouva s dodavatelem předpokládá dokončení a předání díla do 365 dnů, od předání staveniště. Tedy počátkem července 2014. Samotný horkovod ale teplárna zprovozní už letos v listopadu. Protože v té době zřejmě poběží i nová topná sezóna, dodávku tepla zde teplárna zajistí po jiných trasách, což jí distribuční teplárenský systém ve městě umožňuje.
Teplo k zákazníkům v Českých Budějovicích zatím putuje přes 112 km parních a 16 km horkovodních rozvodů a 495 výměníkových stanic.
***
Poznámka:
Rozdíl parovod / horkovod
Parovodem putuje z teplárny horká pára, která své teplo ve výměníku předá, ochladí se, a zkondenzuje na vodu, která pak ve formě tepelné energie nebo teplé užitkové vody pokračuje dál k zákazníkům.
Horkovodem obíhá pod vysokým tlakem (2,5 megapascalu) chemicky upravená voda o teplotách od 80°C do 130°C, která ve výměníkových stanicích ohřívá sekundární rozvody a zásobníky teplé užitkové vody. Nespornou výhodou horkovodu je i to, že odpadá vratné kondenzátní potrubí, které je náchylné k vyšší poruchovosti, a tím také únikům a ztrátám kondenzátu.